Okno oddymiające

Okno oddymiające – Firma ALFA-SYSTEM specjalizuje się w produkcji okien do systemów oddymiania.
System okien oddymiających działa na zasadzie współpracy elektrycznych napędów z oknami oddymiającymi  umieszczonymi albo w dachu budynku (okna oddymiające dachowe), albo w jego ścianach (okna oddymiające ścienne). System oddymiania uaktywnia się dzięki zintegrowanej czujce dymu lub po naciśnięciu specjalnego przycisku oddymiania.

Okna i klapy oddymiające mają za zadanie umożliwić płynny przepływ dymu i trujących gazów, z obszarów dotkniętych pożarem na zewnątrz obiektu. W związku z tym, orientacja zagrożonych ludzi w poszukiwaniu wyjść ewakuacyjnych staje się znacznie ułatwiona, co znacząco zmniejsza, zwykle panujące w takich sytuacjach chaos i panikę. Zastosowanie systemu oddymiającego w dużym stopniu przyczynia się do szybkości i powodzenia akcji gaśniczej przeprowadzanej przez Straż Pożarną, bowiem klarowność powietrza, bez ograniczającego widoczność dymu umożliwia szybką lokalizację źródła pożaru i skuteczne zapobieganie jego rozprzestrzeniania się.

okno-oddymiajace

Oferowane przez nas okna oddymiające wyposażone są w napęd elektryczny (łańcuchowy lub zębatkowy), zamontowany na specjalnej konstrukcji wykonanej z profili aluminiowych. Dobieramy odpowiednie wymiary skrzydła, system z którego ma zostać wykonane okno, typ ramy, rodzaj szyby i parametry napędu. Produkcję realizujemy w oparciu o aluminiowe profile okienne, takich producentów jak: Schüco, Reynaers, Sapa, Aluprof i inne.

Do konkretnych profili dobierane są konsole umożliwiające montaż odpowiednich napędów, co minimalizuje utrudnienia związane z ich przystosowaniem do konkretnego systemu.

Dla każdego okno oddymiające –  przeprowadzane są stosowne obliczenia czynnej powierzchni oddymiania, pozwalające na odpowiednią i przede wszystkim, indywidualną specyfikację okien oddymiających.

Indywidualnie określa się wymiary skrzydła, typ ramy, rodzaj szyby, właściwy napęd oraz miejsce i sposób jego montażu.

okna-oddymiajace-konfiguracja

Ponadto systemy oddymiania można opcjonalnie wyposażyć w dodatkowe elementy zwiększające użyteczność systemu, takie jak np. automatyka pogodowa, która steruje oknami i klapami oddymiającymi, zamykając je w momencie niekorzystnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, deszcz), czy też zintegrowanie otworów oddymiających z systemem przeciwpożarowym lub systemem automatyki budynku BMS.

Znacznym udogodnieniem może być możliwość programowania czasowego przewietrzania pomieszczeń, pozwalająca na okresowe zamykanie i otwieranie się okien czy klap.

Systemy oddymiania

Zobacz realizacje

Blog ekspercki

Łączniki do mechanicznego mocowania szklanych elewacji cz.I

We współczesnej architekturze szkło stosowane jest już nie tylko do tradycyjnego szklenia okien, ale również do wykonywania całych elewacji w systemach lekkich ścian osłonowych. Ściany te charakteryzują się łatwością dostosowania do konstrukcji budynku oraz dużą gamą rozwiązań technicznych.

systemy oddymiania

KONTAKT