Wykrywanie i pomiar stężeń gazów toksycznych i wybuchowych określone jest przez kilkadziesiąt aktów prawnych. Wyróżniamy jednak dwa najważniejsze z nich i są to:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
Pierwsze rozporządzenie określa urządzenia, które zabezpieczają przed powstaniem wybuchu, i które ograniczają skutki jako urządzenia przeciwpożarowe. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej skutkiem wybuchów są pożary.
Elektroniczne systemy detekcji gazów wybuchowych
Urządzenia zapobiegające wybuchom to między innymi elektroniczne systemy detekcji gazów wybuchowych. W przypadku pojawienia niebezpiecznego stężenia gazów systemy te sygnalizują taką sytuację. Mogą one także wyłączać urządzenia wykonawcze, które mają za zadanie ograniczać lub zniwelować zagrożenie wybuchem.
Iskry elektryczne
Jednymi z najczęstszych przyczyn wybuchów są iskry elektryczne. Zagrożenie to może jednak zostać wyeliminowane dzięki automatycznemu wyłączeniu danych obwodów elektrycznych. Stosowane jest także odcięcie dopływu gazu do miejsca, w którym instalacja gazowa jest rozszczelniona oraz uruchomienie wentylatorów, by usunąć niebezpieczne powietrze. Jeśli mamy do czynienia z gazem lżejszym niż powietrze – wystarczy automatyczne uchylenie klap oddymiających.
Warunki techniczne dla budynków oraz ich usytuowania
Rozporządzenie, o którym mowa powyżej mówi o stosowaniu urządzeń sygnalizacyjno-odcinających w miejscach, gdzie łączna moc grzewcza wszystkich urządzeń gazowych przekracza 60 kW.
Urządzenia sygnalizacyjno-odcinające
Jest to system detekcji gazu, który sprzężony jest z zaworem odcinającym. System ten może zostać wyposażony w czujkę przeciwpożarową, która w przypadku pożaru automatycznie odetnie dopływ gazu, nawet już w początkowej fazie. Pod wpływem wysokiej temperatury może jednak nastąpić rozszczelnienie instalacji, co wzmogło by ogień (wypływający gaz). Rozwiązanie to ma na celu nie tylko zapobieganie wybuchowi pożaru, ale także ograniczenie intensywności pożaru.
CO, LPG, PROPAN-BUTAN
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, o którym mowa na początku tego tekstu, określone zostały także zasady kierowania wentylacją w garażach. Wykorzystane do są detektory CO, LPG, PROPAN-BUTAN.
Kontrole, kalibracja, instrukcja obsługi
Najważniejsze jest, by chcąc, aby systemy detekcji gazów, funkcjonowały prawidłowo, przestrzegać zasad, które określone zostały w instrukcji obsługi. Konieczne, by pilnować terminów kalibracji detektorów czy terminów kontroli pracy systemów, a także terminów wymiany akumulatorów. Instrukcja określa, w jaki sposób powinny być przeprowadzone kontrole. Natomiast jeśli chodzi o kalibrację – zostawmy to uprawnionym laboratorium, które pracują w określonych przez producenta warunkach.