Kurtyny dymowe
Stałe i sterowane kurtyny dymowe wspomagają działanie automatycznego systemu oddymiania i odprowadzania ciepła. Dym rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany od źródła pożaru, pod dachem ochładza się i opada na dół w postaci kłębów dymu. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli w budynku zastosowano kurtyny dymowe przeciwpożarowe. Służą one do tworzenia stref gromadzenia się dymu albo do tworzenia kanałów dymowych.
Stałe kurtyny dymowe
Przeznaczeniem stałej, tekstylnej kurtyny dymowej jest ograniczenie rozpływu dymu pod dachem obiektów wielkopowierzchniowych lub w przestrzeni podsufitowej. Kurtyna stała najczęściej spotykana jest na halach przemysłowych, handlowych, produkcyjnych, targowo-wystawienniczych i dużych magazynach.
Stała kurtyna dymowa pełni funkcję zamykającą i otwierającą obszar, w którym gromadzi się dym. W ten sposób daje możliwość sprawnemu i szybkiemu odprowadzeniu dymu przez wentylację oddymiającą. Może ona być naturalna lub mechaniczna. Ponieważ nieodprowadzony z budynku dym mógłby się ochłodzić i opaść na poziom posadzki, stanowiąc śmiertelne zagrożenie życia, uniemożliwiłby jednocześnie ewakuację budynku.
Zalety kurtyn dymowych
- estetyczny wygląd
- w porównaniu do innych rozwiązań są bardzo lekkie
- czysty i szybki montaż
- jest możliwość zainstalowania kurtyny w budynkach użytkowanych
- możliwość naniesienia piktogramów informacyjnych czy reklamowych, a także napisów
Automatyczne kurtyny dymowe
Rolowana kurtyna dymowa jest przeznaczona do ograniczania rozpływu dymu w przestrzeni podsufitowej lub pod dachem w obiektach, w których z powodu ich funkcji albo wizji architekta, nie mogą być zainstalowane kurtyny dymowe stałe. Kurtyny rolowane znajdują najczęściej zastosowanie w centrach handlowych, centrach rozrywki oraz innych podobnych obiektach komercyjnych, gdzie istotne jest zapewnienie dużej otwartej przestrzeni atrium lub pasażu handlowego.
Mechanizm działania automatycznej kurtyny dymowej działa w ten sposób, że kurtyna opuszcza się w konkretny, zaplanowany sposób, na określoną wysokość nad posadzką, dzięki sygnałowi z systemu sygnalizacji pożaru.
Zabezpieczenie sprawniejsze i pewniejsze
Istota działania automatycznej kurtyny dymowej polega na tym, że na sygnał z systemu sygnalizacji pożaru kurtyna opada w zaplanowany sposób do określonej wysokości nad posadzką. W wyniku tego jedna lub kilka kurtyn dymowych, które są ze sobą sprzęgnięte, zamyka przestrzeń, w której gromadzi się dym, co umożliwia odprowadzenie przez wentylację oddymiającą. Wentylacja oddymiająca może być naturalna lub mechaniczna. Rozwiązanie to jest doskonałym usprawnieniem przy ewakuacji ludzi, dzięki sekwencyjnemu opadowi kurtyn.
Sterowanie kurtyn dymowych SM5
Wersja G:
- opad kurtyny pod wpływem siły ciężkości po zaniku napięcia zasilania,
- jedynie zwijanie za pomocą aktywnego napędu,
- brak wymagań pożarowych dla przewodów zasilających.
Wersja D:
- opad kurtyny i jej zwijanie za pomocą aktywnego napędu;
- wymaga czujników położenia krańcowego, zasilania
Co wyróżnia kurtyny dymowe?
- niewidoczna kurtyna w czasie normalnej pracy obiektu
- możliwość dostosowania do indywidualnej specyfiki każdej konstrukcji, w tym szczelne narożniki i połączenia typu T
- estetyczny wygląd, możliwość ukrycia niedokładności wykończenia krawędzi stropu podwieszanego