Kurtyny dymowe

Stałe i sterowane kurtyny dymowe wspomagają działanie automatycznego systemu oddymiania i odprowadzania ciepła. Dym rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany od źródła pożaru, pod dachem ochładza się i opada na dół w postaci kłębów dymu. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli w budynku zastosowano kurtyny dymowe przeciwpożarowe. Służą one do tworzenia stref gromadzenia się dymu albo do tworzenia kanałów dymowych.

Stałe kurtyny dymowe

Stała tekstylna kurtyna dymowa przeznaczona jest do ograniczania rozpływu dymu w przestrzeni podsufitowej lub pod dachem w obiektach wielkopowierzchniowych. Kurtyny stałe znajdują najczęściej zastosowanie w halach przemysłowych, produkcyjnych, targowo-wystawienniczych, handlowych oraz dużych magazynach itp.
Funkcja stałej kurtyny dymowej polega na tym, że zamyka i ogranicza ona obszar gromadzenia się dymu umożliwiając jego sprawne i szybkie odprowadzenie poprzez wentylację oddymiającą (naturalną lub mechaniczną). Dym możliwie szybko odprowadzony z budynku nie zdąży się ochłodzić i opaść do poziomu posadzki, gdzie stanowiłby śmiertelne zagrożenie dla ludzi, uniemożliwiając w ten sposób ewakuację budynku.

Zalety

  • estetyczny wygląd
  • bardzo mały ciężar w porównaniu do innych rozwiązań
  • szybki i czysty montaż
  • instalowanie kurtyny możliwe nawet w obiektach już użytkowanych
  • możliwość naniesienia napisów i piktogramów informacyjnych lub reklamowych

Automatyczne kurtyny dymowe

Rolowana kurtyna dymowa jest przeznaczona do ograniczania rozpływu dymu w przestrzeni podsufitowej lub pod dachem w obiektach, w których z powodu ich funkcji albo wizji architekta, nie mogą być zainstalowane kurtyny dymowe stałe. Kurtyny rolowane znajdują najczęściej zastosowanie w centrach handlowych, centrach rozrywki oraz innych podobnych obiektach komercyjnych, gdzie istotne jest zapewnienie dużej otwartej przestrzeni atrium lub pasażu handlowego.
Istota działania automatycznej kurtyny dymowej polega na tym, że na sygnał z systemu sygnalizacji pożaru kurtyna opada w zaplanowany sposób do określonej wysokości nad posadzką. W następstwie jedna lub kilka sprzęgniętych ze sobą kurtyn dymowych zamyka obszar gromadzenia się dymu umożliwiając jego odprowadzenie poprzez wentylację oddymiającą (naturalną lub mechaniczną). Zaprogramowany sekwencyjnie opad kurtyn w dużych pomieszczeniach usprawnia też ewakuację ludzi.

Opcje sterowania kurtyn dymowych SM5

Wersja G: opad kurtyny pod wpływem siły ciężkości po zaniku napięcia zasilania, jedynie zwijanie za pomocą aktywnego napędu, brak wymagań pożarowych dla przewodów zasilających.
Wersja D: opad kurtyny i jej zwijanie za pomocą aktywnego napędu; wymaga czujników położenia krańcowego, zasilania

Cechy i zalety

  • niewidoczna kurtyna w czasie normalnej pracy obiektu
  • możliwość dostosowania do indywidualnej specyfiki każdej konstrukcji, w tym szczelne narożniki i połączenia typu T
  • estetyczny wygląd, możliwość  ukrycia niedokładności wykończenia krawędzi stropu podwieszanego

Zobacz realizacje

Blog ekspercki

Łączniki do mechanicznego mocowania szklanych elewacji cz.I

We współczesnej architekturze szkło stosowane jest już nie tylko do tradycyjnego szklenia okien, ale również do wykonywania całych elewacji w systemach lekkich ścian osłonowych. Ściany te charakteryzują się łatwością dostosowania do konstrukcji budynku oraz dużą gamą rozwiązań technicznych.

systemy oddymiania

KONTAKT