Klapy i zawory pożarowe
Do zabezpieczania budynków i pomieszczeń przed rozprowadzaniem dymu i ognia wykorzystuje się klapy przeciwpożarowe. Dzieje się to w sposób automatyczny lub zdalny – i ich zadaniem jest odcięcie obszaru objętego pożarem.
Klapy przeciwpożarowe montuje się na granicach stref ogniowych, a także w miejscach, gdzie przewody wentylacyjne przechodzą przez oddzielenia ogniowe.
Zastosowanie klap i zaworów pożarowych
Zawory i klapy przeciwpożarowe stosowane są w formie odcinającej, w układach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych – nawiewnych i wywiewnych. Klapy są elementami, które powodują oddzielenie pożarowe, poprzez montaż w kanałach klimatyzacji sanitarnej czy wentylacji. Są bezpieczne podczas codziennego użytku, znajdując się w pozycji otwartej. W momencie pożaru – zamykają się.
W instalacjach p.poż. spotyka się również klapy:
Klapy nawiewne
Klapy (pożarowe) nawiewne działają na zasadzie kierowania powietrza do danej przestrzeni, najczęściej w celu wytworzenie nadciśnienia.
Klapy wyciągowe
Klapy (pożarowe) wyciągowe sterują wyciągiem gazów pożarowych i dymu np. z części objętej zadymieniem.
Klapy transferowe
Klapy (pożarowe) transferowe mają zastosowanie w zapewnieniu przepływu powietrza, np. z przedsionka przeciwpożarowego do korytarza – między dwoma sąsiednimi przestrzeniami.
Zawory i klapy przeciwpożarowe mogą być w wykonaniu ze sterowaniem elektrycznym (np. siłownik 24 V, 230 V) lub z wyzwalaczem tropikowym i sprężyną służącą do ich zamykania, po zwolnieniu topika. W tych klapach, po ich zadziałaniu należy wymienić topik i naciągnąć sprężynę klapy i samą klapę do pozycji otwartej.
Klapy przeciwpożarowe w praktyce
Odporność ogniowa podczas pożaru, nawet całej wydzielonej przegrody budowlanej, jest możliwa dzięki przeciwpożarowym klapom odcinającym. Efektywne oddymianie i ochrona dróg ewakuacyjnych, to zasługa połączenia klap oddymiających z wentylatorami.
Badanie klap w warunkach dynamicznych, według normy PN/EN 1366-2:2001, zapewnia podtrzymanie pełnej funkcjonalności instalacji klimatyzacji i wentylacji, poza obszarem pożaru.