Oddymianie mechaniczne

Zawsze wtedy, gdy w budynku nie da się zastosować systemu naturalnego oddymiania – na przykład w budynkach wielopiętrowych, w pomieszczeniach piwnicznych, w pomieszczeniach położonych w środkowej części budynku – wypróbowanym rozwiązaniem jest mechaniczna wentylacja oddymiająca.

Wentylatory oddymiające przeznaczone są do (wymuszonego) usuwania dymu i ciepła powstałego w czasie pożaru oraz do normalnej wentylacji. Wentylacja ułatwia ewakuacje ludzi i sprzętu objętych pożarem, umożliwia szybszą i bardziej skuteczną walkę z pożarem, chroni konstrukcje budynku i wyposażenie przed temperaturą i utrudnia rozprzestrzenianie się pożaru do sąsiednich pomieszczeń.

W zależności od potrzeb wentylatory oddymiające instaluje się pod dachem, w ścianie lub w kanałach wentylacyjnych. Efekt jest taki sam, jak w przypadku systemu naturalnego oddymiania i odprowadzania ciepła.

Każdy wentylator oddymiający odprowadza z budynku do 6m3/s dymu i produktów spalania. Systemy te powinny działać przez 120 minut, w temperaturze 400°C, aby spełnić przepisy odpowiednich norm.

Założeniem dobrego funkcjonowania instalacji mechanicznego wyciągu dymu i ciepła są otwory napowietrzające.

Rodzaje wentylatorów oddymiających:

  • dachowe
  • osiowe
  • kanałowe
  • strumieniowe

 

Ścienne wentylatory oddymiające z wirnikiem promieniowym przeznaczone są do mechanicznego usuwania dymu podczas pożaru oraz wentylacji w normalnych warunkach. Przeznaczone są do instalowania wewnątrz strefy pożarowej. Wlot wentylatora może być skierowany w górę lub dół, a także do instalowania poza strefą pożarową. Silnik musi się znajdować na dole wentylatora. Konstrukcja podtrzymująca musi być wykonana zgodnie z wymogami przeciwpożarowymi i technicznymi.

Na najwyższej kondygnacji należy zapewnić dostawę świeżego powietrza z zewnątrz przez zastosowanie wentylatora nawiewnego o wydajności większej od zastosowanego wentylatora oddymiającego.

Mechaniczny system oddymiania musi posiadać drugie niezależne źródło zasilania na obiekcie!

Właściwie pracująca instalacja wentylacyjna oddymiająca w budynku powinna współpracować z systemami napowietrzania oraz innymi systemami ochrony budynku przed pożarem. Układ kontrolno-sterujący powinien zapewnić przede wszystkim skuteczny oraz niezawodny system pozwalający na szybką ewakuację ludzi ze stref budynku zagrożonych pożarem.

Systemy oddymiania

Zobacz realizacje

Blog ekspercki

Łączniki do mechanicznego mocowania szklanych elewacji cz.I

We współczesnej architekturze szkło stosowane jest już nie tylko do tradycyjnego szklenia okien, ale również do wykonywania całych elewacji w systemach lekkich ścian osłonowych. Ściany te charakteryzują się łatwością dostosowania do konstrukcji budynku oraz dużą gamą rozwiązań technicznych.

systemy oddymiania

KONTAKT