Oddymianie mechaniczne

Oddymianie mechaniczne

 

 

Alfa-System > Zabezpieczenia przeciwpożarowe > Systemy oddymiania > Oddymianie mechaniczne

Oddymianie mechaniczne

Zawsze wtedy, gdy w budynku nie da się zastosować systemu naturalnego oddymiania – na przykład w budynkach wielopiętrowych, w pomieszczeniach piwnicznych, w pomieszczeniach położonych w środkowej części budynku – wypróbowanym rozwiązaniem jest mechaniczna wentylacja oddymiająca.

Wentylatory oddymiające przeznaczone są do (wymuszonego) usuwania dymu i ciepła powstałego w czasie pożaru oraz do normalnej wentylacji. Wentylacja ułatwia ewakuacje ludzi i sprzętu objętych pożarem, umożliwia szybszą i bardziej skuteczną walkę z pożarem, chroni konstrukcje budynku i wyposażenie przed temperaturą i utrudnia rozprzestrzenianie się pożaru do sąsiednich pomieszczeń.

W zależności od potrzeb wentylatory oddymiające instaluje się pod dachem, w ścianie lub w kanałach wentylacyjnych. Efekt jest taki sam, jak w przypadku systemu naturalnego oddymiania i odprowadzania ciepła.

Każdy wentylator oddymiający odprowadza z budynku do 6m3/s dymu i produktów spalania. Systemy te powinny działać przez 120 minut, w temperaturze 400°C, aby spełnić przepisy odpowiednich norm.

Założeniem dobrego funkcjonowania instalacji mechanicznego wyciągu dymu i ciepła są otwory napowietrzające.

Rodzaje wentylatorów oddymiających:

  • dachowe
  • osiowe
  • kanałowe
  • strumieniowe

 

Ścienne wentylatory oddymiające z wirnikiem promieniowym przeznaczone są do mechanicznego usuwania dymu podczas pożaru oraz wentylacji w normalnych warunkach. Przeznaczone są do instalowania wewnątrz strefy pożarowej. Wlot wentylatora może być skierowany w górę lub dół, a także do instalowania poza strefą pożarową. Silnik musi się znajdować na dole wentylatora. Konstrukcja podtrzymująca musi być wykonana zgodnie z wymogami przeciwpożarowymi i technicznymi.

Na najwyższej kondygnacji należy zapewnić dostawę świeżego powietrza z zewnątrz przez zastosowanie wentylatora nawiewnego o wydajności większej od zastosowanego wentylatora oddymiającego.

Mechaniczny system oddymiania musi posiadać drugie niezależne źródło zasilania na obiekcie!

Właściwie pracująca instalacja wentylacyjna oddymiająca w budynku powinna współpracować z systemami napowietrzania oraz innymi systemami ochrony budynku przed pożarem. Układ kontrolno-sterujący powinien zapewnić przede wszystkim skuteczny oraz niezawodny system pozwalający na szybką ewakuację ludzi ze stref budynku zagrożonych pożarem.

Systemy oddymiania

Zobacz realizacje

Blog ekspercki

Integracja systemów przeciwpożarowych z automatyką budynkową

Odkryj jak automatyka system integracja automatyka budynkowa budynek bezpieczeństwo zwiększa ochronę przed ogniem poprzez inteligentne rozwiązania.

systemy oddymiania

KONTAKT