WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O DRZWIACH PRZECIWPOŻAROWYCH – regulacje, normy, kryteria wyboru

Alfa-System > artykuły > Drzwi przeciwpożarowe > WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O DRZWIACH PRZECIWPOŻAROWYCH – regulacje, normy, kryteria wyboru

Bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo w budynkach, szpitalach, restauracjach, hotelach miejscach użytku publicznego. Trzeba pamiętać o wszystkich ewentualnościach, które mogą wystąpić w najmniej oczekiwanych momentach. Jedną z tak trudnych, kryzysowych sytuacji może być pożar. Jak chronić i dbać o swoich gości tymczasowo przebywających w danych instytucjach ? Co może stać się kluczowym elementem wyposażenia każdego budynku, który zapewni właściwe zabezpieczanie i w razie potrzeby możliwość ewakuacji ?

NORMY I USTAWY DOTYCZĄCE BEZPIECZESŃTWA POŻAROWEGO

W trakcie aranżacji i projektowania wnętrz nie zapomnijmy o drzwiach przeciwpożarowych, które są jednym z ważniejszych mechanizmów, który ułatwi prawidłową ochronę podczas pożaru. Najważniejsze przepisy oraz ustawy regulujące wymagania pożarowe dotyczące obiektów oraz wyposażenia znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Z przyjętych zasad wynika, że drzwi przeciwpożarowe powinny spełniać funkcję oddzielenia przeciwpożarowego, z drugiej jednak strony powinny być otwarte, aby zapewnić możliwość ewakuacji lub pomocy ze strony straży oraz służby ochrony i zdrowia. To ukazuje jak te dwie zasady różnią się od siebie i są sprzeczne już w początkowej jej fazie

DRZWI PRZECIWPOŻAROWE OBOWIĄZKOWYM ELEMENTEM WYPOSAŻENIA KAŻDEGO BUDYNKU

Dokładne rozporządzenie, gdzie szczegółowo opisano zalecania zostały przedstawione w publikacji norm wyrobu PN-EN 16034:2014. Określono w niej wymagania eksploatacyjne i właściwości wyrobów przeciwpożarowych. Do pomiaru skuteczności danych drzwi wykorzystuje się specjalnie przygotowane badania dotyczące nośności, szczelności oraz izolacyjności ogniowej. Kolejnym istotnym rozporządzaniem jest norma PN-EN 16361:2013, która odnosi się głównie do stosowania drzwi z napędem. Jest to rodzaj drzwi przesuwanych, obrotowych, zrównoważonych oraz składanych. W tym rozporządzeniu scharakteryzowano również główne właściwości eksploatacyjne oraz te stosowane na drogach ewakuacyjnych. Ostatnią już normą stosowaną przy określeniu prawidłowego doboru drzwi przeciwpożarowych jest norma PN-EN 16005:2013. Dotyczy ona projektowania oraz metod badań drzwi zewnętrznych, W jej zapisach możemy zapoznać się z rodzajem drzwi wyposażonych w funkcję break-out. To metoda stosowana głównie w drzwiach przesuwnych. Dzięki niej istnieje możliwość zamierzonego wyłamania lub wypchnięcia drzwi w razie potrzeby ewakuacji z budynku.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE DRZWI PRZECIWPOŻAROWE?

Drzwi, które wykorzystywane są w miejscach użyteczności publicznej często posiadają napęd mechaniczny, który ułatwia ich otwieranie i zamykanie. Główne czynniki, które zachęcają do wyboru właśnie takich drzwi to: wywieranie siły, częstotliwość otwierania i zamykania, komfort obsługi, możliwość automatycznego sterowania, niezawodność eksploatacje i bezpieczeństwa pracy. Ważne więc jest dobranie odpowiedniego napędu, który określa się za pomocą dokładnych wymagań eksploatacyjnych i konstrukcyjnych. Ułatwia on nie tylko otwieranie lub zamykanie, ale jego ważne czynniki to również wywieranie siły, komfort obsługi, możliwość ręcznego i automatycznego stosowania. Wybierany jest na podstawie potrzeb danego budynku. Składa się z: zespołu napędowego, układu sterującego, systemu zabezpieczeń strefy działania oraz systemu awaryjnego.

DRZWI PRZESUWNE

Coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie w budynkach użyteczności publicznej. Oprócz bezpieczeństwa, które oferuje zapewnia również piękny design. Przeszklone wnętrza dodają klimatu i eleganckiego wystroju. Drzwi przesuwne są elementem, który jest bardzo stały i posiada wysoki komfort użytkowania. Montaż tego typu drzwi nie wymaga stosowania szyn co gwarantuje sprawne poruszanie się osób niepełnosprawnych.

DRZWI ROZWIERANE

W przypadku drzwi rozwieranych ogromną zaletą jest możliwość samodzielnego dobierania napędów. To pozwala na indywidualne dostosowanie napędów i drzwi do miejsc ich użytkowania. Drzwi cechuje spokojna, jednostajna praca, niskie zużycie prądu, możliwość samoistnego dostosowania prędkości otwierania i zamykania.