Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznikach

Alfa-System > artykuły > Inne > Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznikach

Dopuszczalna obciążalność prądowa przewodnika, to granica projektowa obwodu, której nie wolno, z premedytacją, przekraczać. Jest jednak w świecie elektroniki jedna sytuacja, w której to przekroczenie wręcz się zakłada. Dzieje się tak w przypadku bezpieczników – są one projektowane w taki sposób, aby działały właśnie w sytuacji, w której żadne inne przewodniki nie powinny. Czym jest bezpiecznik? Jakie są rodzaje bezpieczników? Które wybrać w projekcie? Tego wszystkiego i wielu innych zagadnień związanych z bezpiecznikami dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.

Co to jest bezpiecznik i jak jest zbudowany?

Bezpiecznik jest elektrycznym elementem bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje. Wbudowany jest w przewodzącą płytkę, jako element układu, który ma za zadanie stopić się, tym samym przerywając obwód, jeżeli zarejestruje pojawienie się nadmiernego natężenia prądu. Bezpieczniki są połączone szeregowo z elementem, bądź elementami, które mają być chronione przed przepływem zbyt wysokiego natężenia prądu. W momencie, kiedy bezpiecznik się przepala, cały obwód się przerywa i następuje zatrzymanie przepływu prądu przez elementy układu, które winny być zabezpieczone. Ważne jest to, że przez zamontowanie szeregowe, bezpiecznik, który podłączony jest do jednej sekcji układu równoległego, nie ma (co może być dość oczywiste), wpływu na prąd płynący w gałęziach, które nie są zależne od danego bezpiecznika.

Standardowo, cienki kawałek drutu, czyli wkładki bezpiecznikowej, jest umieszczony w osłonie zabezpieczającej. Taka konstrukcja jest użyteczna ze względu na to, że minimalizuje ryzyko powstania łuku elektrycznego, który może wystąpić w przypadku gwałtownego przepalenia się drutu. Taka sytuacja może się zdarzyć w sytuacji, kiedy pojawią się silne prądy przepięciowe. W przypadku małych bezpieczników samochodowych osłona jest przezroczysta, co umożliwia wzrokową kontrolę elementu topikowego. W instalacjach domowych powszechnie stosowano bezpieczniki wkręcane ze szklanym korpusem i cienkim, wąskim paskiem folii metalowej w środku. Skoro jesteśmy przy rodzajach bezpieczników, to przejdziemy do następnej części tego artykułu – rodzajach bezpieczników.

Dostępne na rynku rodzaje bezpieczników

Rodzajów bezpieczników jest mnóstwo. Wynika to między innymi z tego, że są nieodłącznym elementem każdego obwodu elektrycznego, a te jak wiadomo, otaczają nas z każdej strony. Jednakże wyróżniamy trzy główne rodzaje bezpieczników i właśnie o nich dzisiaj porozmawiamy.

Bezpieczniki topikowe

Pierwszym z nich są bezpieczniki topikowe. Ich działanie, tak jak każdego bezpiecznika opiera się na tym, że odpowiadają one za wyłącznie obwodu elektrycznego, w sytuacji, kiedy płynący przez nie prąd przekracza określoną wartość. Kiedy występuje taka okoliczność, rośnie temperatura elementu topikowego, który znajduje się we wkładce, która z kolei jest integralną częścią przewodnika. Kiedy topik się rozpuszcza, obwód elektryczny traci jednocześnie ciągłość, co w efekcie powoduje przerwanie przepływu prądu. Bezpieczniki przepięciowe

Bezpieczniki przepięciowe

Drugim rodzajem omawianych dzisiaj bezpieczników są bezpieczniki przepięciowe. Bezpieczniki przepięciowe, to nic innego jak powszechnie nazywane korki. Wydawać by się mogło, że znajdziemy je jeszcze tylko w starych instalacjach elektrycznych, w wiekowych kamienicach czy budynkach. Prawda jest taka, że stosuje się je również w nowych instalacjach elektrycznych. Ich zastosowanie może pomóc uniknąć przepalenia przewodów, które znajdują się w ścianach. Co ważne – utrudniają zapalenie się instalacji elektrycznej w przypadku nadmiernego przeciążenia.

Bezpieczniki różnicowoprądowe

Ostatnim rodzajem są bezpieczniki różnicowoprądowe. To przewodniki, które obecnie najczęściej stosuje się w instalacjach elektrycznych. Charakterystyczne dla nich jest to, że zabezpieczają przed porażeniem prądem. Kiedy ilość prądu wpływającego do obwodu nie jest taka sama, jak ilość prądu, która z niego wypływa, bezpiecznik wyłącza obwód.

 

Trzeba pamiętać, że wraz ze wzrostem wartości prądu w obwodzie elektrycznym, następuje przepalenie bezpiecznika. Należy go wtedy wymienić na nowy i co równie ważne, poszukać przyczyny wzrostu wartości prądu w układzie. Najczęściej należy wtedy wykonać przegląd całego systemu czy instalacji, która ma w swoim układzie stopiony bezpiecznik. Skontaktuj się z nami, a nasi fachowcy pomogą Ci znaleźć przyczynę i dobrać odpowiedni bezpiecznik.