Systemy przeciwpożarowe – dlaczego są niezbędne w każdym budynku?

Alfa-System > artykuły > Systemy przeciwpożarowe > Systemy przeciwpożarowe – dlaczego są niezbędne w każdym budynku?

Domek jednorodzinny, parking wielopoziomowy, hala produkcyjna czy obiekt wielolokalowy – co jest ich cechą wspólną? Każda z tych budowli narażona jest na wystąpienie pożaru. Dlatego niezależnie od typu budynku zabezpieczenie pożarowe jest jedną z kluczowych kwestii, którą należy rozważyć już na etapie projektowania i kosztorysowania inwestycji. Pożar to szalenie niszczycielska siła, która może pojawić się w mgnieniu oka i rozprzestrzenić się w kilka sekund, niszcząc tym samym dorobek życia właściciela. Systemy przeciwpożarowe pomagają szybko wykryć ognisko pożaru i odpowiednio zareagować, tym samym zmniejszając ilość wyrządzonych szkód i potencjalnych ofiar. W dzisiejszym artykule pokażemy, dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości systemy przeciwpożarowe.

Jak działają systemy przeciwpożarowe?

Do tego, żeby zrozumieć. jak działają systemy przeciwpożarowe, należy najpierw wiedzieć, czym są systemy przeciwpożarowe. Instalacje ppoż, to nic innego niż połączone ze sobą urządzenia typu czujki, ręczne ostrzegacze, itp. oraz systemy, które analizują ich działanie. Do ich zadań należy przede wszystkim zapobieganie wystąpienia pożaru, a jeżeli już się pojawi to uniemożliwienie rozprzestrzenienia się niebezpieczeństwa. Kolejną ważną funkcją jest alarmowanie i informowanie o wystąpieniu zagrożenia.

W związku z tym, że działanie systemów przeciwpożarowych reguluje polskie prawo, większość systemów przeciwpożarowych działa w podobny sposób. Instalacja, która odbiera pierwsze sygnały, mogące wskazywać na to, że gdzieś rozprzestrzenia się ogień, przekazuje informację do centrali pożarowej. W zależności od modelu i rodzaju wybranej centrali SSP kolejne kroki mogą się różnić, przede wszystkim tym, czy są adresowalne, czy analogowe, czy mają wyświetlacz/drukarkę, które pokazują raport o stanie czujek i systemu. Każdy kolejny krok, jest – niezależnie od modelu centrali – zgodny z wcześniej przygotowanym scenariuszem pożarowym. W zależności od procedur uruchamiają się pozostałe elementy systemu. Mogą to być ostrzegacze – wtedy rozlega się alarm, ale również urządzenia gaśnicze czy oddymiające. Centrale mają również możliwość wysyłania informacji do odpowiedniego oddziału PSP.

Gdzie i dlaczego montować instalację ppoż?

Prawo nakazuje instalacje systemów przeciwpożarowych tylko w budynkach pożytku publicznego, jakimi są między innymi szpitale, obiekty sportowe i kulturowe, budynki handlowe czy hotele, garażę. Jakie są zalety tego typu instalacji, oprócz tej oczywistej – która zakłada ochronę życia ludzkiego? Przede wszystkim wybór i zakup odpowiedniego systemu przeciwpożarowego należy potraktować jako oszczędność. W perspektywie może on uratować życie ludzkie oraz uniemożliwić zniszczenie nie tylko obiektu, ale również znajdujących się w jego wnętrzu sprzętów, maszyn oraz infrastruktury.

Mimo faktu, iż prawo nie nakazuje montowania systemów ppoż w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach, warto jednak zainstalować, chociaż podstawową instalację – może to pomóc uniknąć dużych problemów.