Sprzątamy po remoncie – jak sprawnie usunąć zabrudzenia z pianki poliuretanowej i silikonu?

Alfa-System > artykuły > Inne > Sprzątamy po remoncie – jak sprawnie usunąć zabrudzenia z pianki poliuretanowej i silikonu?

Sprzątamy po remoncie – jak sprawnie usunąć zabrudzenia z pianki poliuretanowej i silikonu?

Przeprowadzenie prac remontowych można uznać za zakończone z sukcesem jedynie w sytuacji, kiedy miejsca, w których zostały wykonane, doprowadzone są do czystości. Szczególnie uciążliwe w usuwaniu mogą okazać się produkty silikonowe, a także pianki poliuretanowe, których używa się do różnego rodzaju uszczelnień. Jak sprawnie usunąć pozostałości preparatów budowlanych podpowiada Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

 


PUR-KILL firmy Den Braven skutecznie usunie pozostałości pianki poliuretanowej; Fot. Den Braven

Planując remont chcemy, aby domy i mieszkania po jego przeprowadzeniu wyglądały atrakcyjnie. Znaczący wkład finansowy, który ponosimy, skłania nie tylko do precyzyjnego doboru materiałów wykończeniowych, ale również do dbałości o porządek i czystość po wykonaniu założonych zadań. Jednak mimo największej ostrożności, czy to pracując samemu, jak i korzystając z usług specjalistycznych ekip remontowych, może się zdarzyć, że dojdzie do pewnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń podczas używania produktów o konsystencji, nad którą nie można łatwo zapanować. Szczególną ostrożność należy zachować przy używaniu pianek poliuretanowych w pojemnikach ciśnieniowych, a także różnego rodzaju silikonów, po których smugi pojawiają się często dopiero po ich całkowitym wyschnięciu. W przypadku powstania zabrudzeń, konieczne jest sięgnięcie po profesjonalne środki czyszczące – mówi Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Nie taka piana straszna

Osadzanie stolarki okiennej i drzwiowej, a także uszczelnianie różnego rodzaju szpar oraz szczelin, przy obecnych rozwiązaniach oferowanych w zakresie technologii budowlanej, w głównej mierze opiera się o wykorzystywania wydajnych i trwałych pian poliuretanowych. Dzięki swoim właściwościom, są nie tylko łatwe w zastosowaniu, ale pozwalają również na aplikowanie ich w nawet najbardziej niedostępnych miejscach. Mimo stosowania prawidłowych zabezpieczeń w postaci specjalistycznych folii i taśm ochronnych, może dojść do zabrudzenia nimi sąsiadujących powierzchni. Kłopoty pojawiają się w momencie, kiedy prace modernizacyjne prowadzone są w już używanych i wyposażonych wcześniej w materiały ścienne oraz podłogowe wnętrzach.

 

W takiej sytuacji wszelkie zabrudzenia powinny być usuwane natychmiastowo. Co jednak zrobić, gdy tak się nie dzieje, a środek zdąży już zaschnąć na dobre? Z pomocą przychodzi PUR-KILL Rozpuszczalnik do piany PU firmy Den Braven. Preparat z łatwością usuwa pozostałości utwardzonej piany poliuretanowej z materiałów takich jak: szkło, ceramika, drewno, stal, aluminium, PCW bądź kamień. Środek jest także ekologiczny, gdyż ulega całkowitej biodegradacji, a ponadto nie zawiera rozpuszczalników aromatycznych czy chlorowanych, co powoduje, że wydziela jedynie znikomą woń, a jego użycie jest całkowicie bezpieczne. PUR-KILL, dzięki konsystencji gotowej do użycia pasty jest także łatwy w zastosowaniu i pozwala na całkowite usunięcie nawet mocno zaschniętych zabrudzeń – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Zwycięskie starcie z silikonowymi smugami

Produkty silikonowe, mimo wielu zalet w zakresie wyjątkowo łatwego i efektywnego uszczelniania, są jednak wymagającym materiałem remontowo-wykończeniowym pod względem ich umiejętnej, a przez to i precyzyjnej aplikacji. Są niemal wszechobecne dzięki swoim sprawdzonym właściwościom i atrakcyjności cenowej. Mimo to, ich użycie powinno być przeprowadzane z należytą uwagą oraz ostrożnością. Mogą bowiem pozostawiać smugi, które są wyjątkowo trudne do usunięcia, właśnie dzięki odporności silikonów na wodę i działanie różnego rodzaju środków myjących. W sytuacji, kiedy po całkowitym wyschnięciu oraz wyczyszczeniu remontowanych bądź wykańczanych pomieszczeń i znajdujących się w nich powierzchni, zauważymy mniejsze czy też większe zanieczyszczenia, najlepiej zastosować preparat, który jest bezpieczny i gwarantuje, że podczas doprowadzania ich do stanu pierwotnego, nie zostaną one uszkodzone.


SILI-KILL środek, który pomoże w prosty sposób usunąć resztki starego silikonu; Fot. Den Braven

 

Unikać należy zdecydowanie mechanicznego zdrapywania. – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven. Podłoża glazurowane, szkło oraz wszelkiego rodzaju ceramika sanitarna są wrażliwe na preparaty czyszczące, które mogą doprowadzić do ich zarysowania. SILI-KILL marki Den Braven, to środek z łatwością usuwający silikonowe zabrudzenia bez ryzyka uszkodzeń. Preparat w płynnej postaci aplikowany jest za pomocą czystego kawałka tkaniny, którą jednocześnie można zmywać smugi. Środek przeznaczony jest zarówno do świeżych, jak i starych zabrudzeń, a ponadto doskonale usuwa występującą na silikonowych powierzchniach pleśń – dodaje Tomasz Mazurkiewicz. Dzięki wysokiej efektywności SILI-KILL, nawet przy ewentualnych uchybieniach podczas prac remontowo-wykończeniowych, szybko i sprawnie można wyczyścić silikonowe pozostałości na wrażliwych na tarcie podłożach.

Materiały wykorzystywane do montażu czy uszczelniania remontowanych miejsc muszą być solidne i trwałe, żeby dobrze spełniły swoje zdania. Niestety cechy te mają swoje minusy w momencie, gdy preparaty znajdą się na niewłaściwej powierzchni. I na to jest jednak sposób. Specjalistyczne środki czyszczące firmy Den Braven pozwolą skutecznie i bezpiecznie usunąć wszelkie ślady prowadzonych prac.