Pomoc w czasie pożaru – elektrotrzymacz
Można spotkać wiele urządzeń będących wsparciem oraz ułatwieniem ewakuacji w trakcie pożaru. Większość z nich została wykonana tak, by optymalnie funkcjonować i nie zakłócać spokoju podczas codziennej pracy. Jednym z nich jest elektrotrzymacz – niepozorny przedmiot, który jest doskonałym rozwiązaniem dla takich miejsc jak biura, galerie handlowe czy hale magazynowe.
Elektrotrzymacze – jak działają?
Jednymi z akcesoriów przeciwpożarowych są właśnie elektrotrzymacze. Są one aktywnymi zabezpieczeniami, które na co dzień utrzymują bramy i drzwi przeciwpożarowe w położeniu otwartym. Umożliwia to swobodną komunikację lub przewóz towarów – w zależności od miejsca zastosowania. Natomiast w chwili powstania pożaru zostają one automatycznie zamknięte, tworząc w ten sposób oddzieloną strefę pożarową. Dzięki takiemu działaniu rozprzestrzenienie się dymu i ognia nie będzie możliwe.
Miejsce zamontowania elektrotrzymaczy
Urządzenia te mogą występować w trzech formach. Wyróżniamy elektrotrzymacze:
- ścienne,
- podłogowe,
- łamane / uniwersalne.
Każdy z nich składa się z elektromagnesu oraz tzw. zwory. Elektromagnes montowany jest na ścianie lub na podłodze (posadzce). Zawiera on przycisk zwalniający, dzięki któremu możemy przetestować sprawność całego mechanizmu oraz ręcznie zwolnić alektromagnes i zamknąć drzwi. Zwory mają przegubową regulację ustawienie/położenia w stosunku do podstawy, która mocowana jest bezpośrednio na bramie lub drzwiach. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest precyzyjne ustawienie powierzchni styku zwory z powierzchnią elektromagnesu, a tym samym zapewnienie wymaganej siła trzymania.
Zasada pracy trzymaczy elektromagnetycznych
Trzymacze drzwi ppoż stosowane są wewnątrz pomieszczeń. Zakres temperatur, w jakich mogą pracować, wynosi od -10oC do +55oC. Napięcie prądu stałego, jakie wymagane jest do zasilenia elektrotrzymaczy wynosi 24V ± 10%. Prąd ten przekazywany jest do cewki elektromagnesu, która wytwarzając silne pole magnetyczne, umożliwia trzymanie stalowej zwory. Zawora przykręcona jest na stale do skrzydła bramy lub drzwi.
Konserwacja zwalniaka elektromagnetycznego
Dużą zaletą trzymaczy jest to, iż konserwacja zwalniaka elektromagnetycznego drzwiowego sprowadza się do ich sprawdzenie, przy okazji przeglądy serwisowego drzwi i bram p.poż. Aby mieć jednak pewność sprawności całego mechanizmu, zaleca się, by co najmniej raz w miesiącu skontrolować pewność i siłę trzymania oby elementów, ponieważ podczas eksploatacji mogą zostać uszkodzone.
Korzyści płynące z zastosowania elektrotrzymaczy
Niewątpliwie zaletą, od której należy zacząć, jest zwiększenie bezpieczeństwa w momencie pożaru. Kolejną z nich jest uniwersalność – wyróżniamy elektrotrzymacz drzwiowy oraz elektrotrzymacz podłogowy. Mogą być one zastosowane do różnych typów rozwiązań. Instalacja tych mechanizmów jest szybka i łatwa. Ponadto nie wymaga okablowania w wersji p.poż., ponieważ działa na przerwę w zasilaniu (przy zaniku prądu zwora zwalnia drzwi lub bramę
Dzięki wbudowanemu przyciskowi zwalniającemu możliwe jest ręczne ich zamknięcie w każdej chwili. Warto wspomnieć także o walorach estetycznych – przewody zasilające są zupełnie niewidoczne, możliwy jest także wybór koloru obudowy (białe, szare, czarne).
Jeśli nadal zastanawiasz się nad wykorzystaniem trzymaczy elektromagnetycznych w swojej inwestycji – skontaktuj się z nami. Jesteśmy po to, by wspólnie wybrać najlepsze zabezpieczenia przeciwpożarowe dla Twoich potrzeb.