Drzwi przeciwpożarowe – co to jest?

Alfa-System > faq > Drzwi przeciwpożarowe – co to jest?

Czym są drzwi przeciwpożarowe?

DRZWI PRZECIWPOŻAROWE – ZASTOSOWANIE

Drzwi przeciwpożarowe to wyroby, które są montowane w budynkach, w których istnieje potrzeba wydzielenia pożarowo jakiegoś pomieszczenia lub podziału budynku na strefy pożarowe.

Wielkości dopuszczalnych stref pożarowych oraz rodzaje pomieszczeń, które muszą być wydzielane pożarowo, są określone Rozporządzeniami i przepisami.

Drzwi przeciwpożarowe dają możliwość poruszania się – przemieszczania między sąsiadującymi ze sobą przestrzeniami wydzielonymi pożarowo.

DRZWI PRZECIWPOŻAROWE – RODZAJE

Drzwi przeciwpożarowe na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od zwykłych drzwi. Różnica polega głównie na zastosowaniu odpowiednich wypełnień, które umożliwiają zachowanie przez drzwi p.poż. odpowiednich parametrów.

Ze względu na wygląd, wyróżniamy drzwi:

– rozwierne i przesuwne

– jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe

– stalowe płaszczowe (pełne) i przeszklone

– drewniane płaszczowe (pełne) i przeszklone

– aluminiowe profilowe (pełne) i przeszklone

– zewnętrzne i wewnętrzne

DRZWI PRZECIWPOŻAROWE – WYMAGANIA I OZNACZENIA

Drzwi przeciwpożarowe oznacza się i określa ich parametry odporności ogniowej, za pomocą parametrów:

– Parametr ‘E” – szczelność ogniowa

– Parametr „I” – izolacyjność ogniowa

– Parametr „S” – dymoszczelność

Ogólnie mówiąc, parametry te określają czas w minutach, w którym konstrukcja zachowa stawiane przed nią wymagania.

Najważniejszą do spełnienia funkcją drzwi p.poż. jest zapewnienia zamknięcia pożarowego w miejscu, w którym zostały one zaprojektowane. Oznacza to, że najczęściej drzwi takie są na co dzień zamknięte. Ponieważ drzwi p.poż. są z racji pełnionej funkcji masywne i ciężkie, a ich otwieranie i zamykanie uciążliwe, Istnieją rozwiązania, które umożliwiają pozostawienie tych drzwi na co dzień w pozycji otwartej.

DRZWI PRZECIWPOŻAROWE – WSPÓŁPRACA Z SYSTEMAMI SSP I ODDYMIANIA

W związku z powyższym, często na obiektach stosuje się podłączenie (współpracę) drzwi z systemami SSP i oddymiania. Dzięki temu, pozostawione na co dzień w pozycji otwartej drzwi, w czasie wykrycia przez w/w system zjawiska pożarowego, zostają zwolnione z podtrzymującego je elektromagnesu i za pomocą sprężyny w zawiasie lub samozamykacza zostają automatycznie zamknięte.

 

Często na obiektach obok drzwi p.poż. stosuje się też ścianki p.poż., które zabudowane w komplecie z drzwiami, stanowią wizualnie atrakcyjne wydzielenia

Drzwi p.poż. również podlegają okresowym przeglądom serwisowym.