Budowa oraz zastosowanie kurtyn przeciwpożarowych

Alfa-System > artykuły > Inne > Budowa oraz zastosowanie kurtyn przeciwpożarowych

Kurtyna Przeciwpożarowa

Budowa oraz zastosowanie kurtyn przeciwpożarowych

Przy budowie wielu powierzchni użytku publicznego, a także magazynów, zadaszonych parkingów, powierzchni biurowych i innych obiektów, należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Jedne z najwyższych standardów, jakie są nakładane, dotyczą bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zapraszamy do lektury, omówimy budowę oraz zastosowanie kurtyn przeciwpożarowych.

Współczesne wymogi dotyczące bezpieczeństwa

Nie tak dawno, jedynymi zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, stosowanymi w wielkopowierzchniowych obiektach, były przede wszystkim alarmy. Obecnie wymagane jest bardziej wyważone i technologiczne podejście. Pozwala ono na zastosowanie automatycznych kurtyn przeciwpożarowych

Budowa kurtyn przeciwpożarowych

Budowa kurtyn przeciwpożarowych nie jest skomplikowana. Składa się ona z napędu, prowadnic oraz wału, na który nawinięty jest płaszcz kurtyny. Płaszcz wykonany jest z tkaniny, która charakteryzuje się wysoką odpornością na temperaturę oraz przepuszczalnością dymu. Kutyna przeciwpożarowa to ognioodporny materiał. Zwykle utworzony z tkaniny, odpornej na ogień, która składa się z włókna szklanego. Kolor samej kurtyny to zwykle szaro-srebrny, natomiast maskownice, które osłaniają cały system, mogą być dowolnego koloru.

Działanie kurtyn przeciwpożarowych

Jeśli kurtyna przeciwpożarowa nie jest używana, pozostaje ona owinięta wokół najczęściej stalowego wału, niezakłócająca ruchu w obiekcie. Jej uruchomienie jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbywa się poprzez rozwinięcie jej ręcznie. Należy odbezpieczyć hamulec napędu mechanicznego, lub zamek (zależy od modelu). Dzięki temu kurtyna się rozwinie, oraz strefa pożarowa zostanie szczelnie oddzielona. 

Innym sposobem będzie automatyczne wykonanie powyższego działania. Możliwe jest to jedynie wtedy, gdy istnieje połączenie z systemem SAP. 

Możliwości, które dają kurtyny przeciwpożarowe

Można wyróżnić szereg zalet płynących z zastosowania kurtyn przeciwpożarowych. Umożliwiają one podział obiektu na mniejsze strefy pożarowe. Kurtyna staje się ścianą oddzielenia pożaru. Ryzyko rozprzestrzenienia się ognia z jednej części budynku do drugiej lub między budynkami, znacznie się zmniejsza. Zabezpieczają one w ten sposób szyby windowe, drzwi, otwory, zadaszenia. W razie potrzeby wydzielą sekcje w długich korytarzach. 

Zastosowanie kurtyn przeciwpożarowych

Jednym z najbardziej sprawdzonych miejsc, gdzie mogą być zastosowane kurtyny przeciwpożarowe, są obiekty, w których rozprzestrzenianie się pożaru będzie dynamiczne, a także będzie posiadał on wysoką temperaturę. Takim pożarem będzie pożar mający dużą gęstość obciążenia ogniowego. Dzięki zainstalowanym kurtynom, możliwa będzie ewakuacja obiektu. Przyczynią się one do zmniejszenia rozprzestrzeniania się dymu. Efektywnie podzielą obiekt na zbiorniki dymowe i strefy pożarowe. Możliwa będzie także kontrola ruchu dymu i gazów pożarowych wewnątrz budynków.

 

Firma Alfa-System oferuje montaż kurtyn przeciwpożarowych. Cena takiej inwestycji wymaga indywidualnej konsultacji. Zapraszamy do kontaktu.